Wrażliwość drzew iglastych

Wrażliwość drzew iglastych
www.skoramed.pl

Wcześniej wśród cech drzew iglastych wymieniliśmy ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne. To oczywiście prawda, jednak w błędzie są ci, którzy sądzą, że iglaki radzą sobie doskonale w każdych warunkach.

Jeśli otoczenie pozostaje czyste – rzeczywiście tak jest. Problem zaczyna się w momencie, gdy na obszarze występowania drzew iglastych pojawiają się źródła zanieczyszczeń.

Chodzi o spaliny, opary fabryczne czy inne substancje zawierające w sobie znaczne ilości metali ciężkich. Problem jest poważny, dlatego hodowcy iglaków np. hurtownia choinek, warto aby zwrócili uwagę na miejscowe wskaźniki czystości powietrza.

Gatunki drzew iglastych radzą sobie gorzej z zanieczyszczeniami. W tej materii przewagę nad nimi mają gatunki liściaste, które są w stanie skuteczniej usuwać szkodliwe substancje z powietrza (stąd określenie lasów liściastych jako zielonych płuc naszej planety).

Igły z kolei mają tendencję do kumulowania w sobie niebezpiecznych związków chemicznych, które nie znajdują ujścia i nie są oczyszczane na drodze naturalnych procesów. Oznacza to, że iglaki wystawione na kontakt z chemicznymi substancjami będą marnieć i same nie poradzą sobie z tym problemem.