Nawożenie pszenicy ozimej

Nawożenie pszenicy ozimej
www.plbus.pl
www.eurequa.pl

W specjalistycznych sklepach do wyboru mamy wiele różnych nawozów. Jednak musimy pamiętać o tym, że w tym działaniu bardzo ważne jest to, abyśmy dobierali nawóz pod kątem określonej rośliny, żebyśmy stosowali go w ściśle ustalonym czasie i w dokładnie określony sposób, bo tylko wówczas będziemy mieli szansę na to, że to co robimy przyniesie określony skutek. Dlatego też warto się dowiedzieć, w jaki sposób powinno się odbywać nawożenie pszenicy ozimej, tak abyśmy mieli pewność, że po tego typu działaniach, będziemy mogli się cieszyć nie tylko dużymi plonami, ale również pszenicą, która będzie nam oferowała wysoką jakość.

Podstawowa wiedza

Jeśli chodzi o podstawową wiedzę jaką powinniśmy mieć na temat pszenicy ozimej, to warto wiedzieć, że ma ona bardzo duże wymagania jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę.

Do tego potrzebuje sporo ciepła podczas okresu wegetacji, ale jeśli jest przykryte śniegiem, to może znieść temperatury nawet do – 20 stopni Celsjusza. To o czym jeszcze musimy wiedzieć, a co zahacza o nawożenie pszenicy ozimej to fakt, że nie zbyt dobrze reaguje na nawóz w postaci obornika. Największe efekty uzyskamy, jeśli będziemy ją nawozić fosforem i potasem, ale powinny one być dobrze wymieszane z kilkucentymetrową warstwą gleby. Ważny będzie tutaj również czas, w którym rozpoczniemy nawożenie pszenicy ozimej.

Jeśli stosujemy nawozy kompleksowe, to powinniśmy je wykonywać pod orkę siewną albo uprawki przedsiewne, nie później niż 7 dni przed siewem zbóż. No i oczywiście niezwykle istotne jest to, aby nawóz stosować w odpowiedniej ilości.

Co zyskujemy?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co zyskamy jeśli nawożenie pszenicy ozimej będzie przeprowadzone w odpowiedni sposób, to musimy wiedzieć, że największe znaczenie będzie miało tutaj prawidłowe nawożenie fosforem i potasem. Dzięki temu nasza pszenica będzie bardziej odporna na choroby, mróz, wyleganie i braki wody.

Dodatkowo możemy wówczas liczyć na lepsze wypełnienie ziarna i dojrzewanie, które będzie się odbywało w równomierny sposób. Poza tym, pszenica będzie lepiej reagowała na azot, a to będzie oznaczało większe plony. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nawożenie przyniesie odpowiednie skutki, to musimy stosować się do odgórnie ustalonych reguł. To oznacza, konieczność nie tylko aplikowania wystarczającej dawki nawozu, ale również pilnowania czasu, w którym to nawożenie się odbywa i dokładania starań, aby nawóz był jak najbardziej zróżnicowany.

Jeśli będziemy podawać tylko azot, to zamiast zwiększyć plony, będziemy sprzyjać rozwojowi chorób i szkodników, a tego z pewnością chcemy uniknąć.